Първа помощ при паник атака започва с разпознаването на симптомите – внезапен пристъп на силен страх и тревожност, който може да продължи от няколко минути до половин час.
Въпреки че паник атаката сама по себе си не е животозастрашаваща, тя може да бъде изключително плашеща и да създаде усещане за загуба на контрол, инфаркт или припадък. Лошото е, че това състояние става все по-често срещано в днешния забързан и напрегнат свят, а рискът да се случи на нас или наши близки е напълно реален.
Независимо дали това се случва на нас или на близък човек, в случай на паник атака най-важното е да знаем как да реагираме.
На следващите редове ще разгледаме симптомите на паник атаките, техниките за овладяването им и методи за първа помощ при паник атака.
Освен това, ще си поговорим и някои от начините, с помощта на които можем дългосрочно да се справим с тях.
Първа помощ при паник атака е как да разпознаем симптомите
Паник атаката обикновено настъпва внезапно, като най-често това се случва без да има видима причина.
Най-характерен за нея е силно ускореният пулс, като е възможно да се наблюдава и сърцебиене с прескачане.
Появява се задух или усещане за задушаване, като в същото време човекът диша плитко и ускорено.
Това води до хипервентилация и усещане за замаяност, слабост и усещане, че човекът може да припадне. Много хора съобщават и за чувство за нереалност и деперсонализация (чувство, че човекът е отделен от себе си).
Обикновено, при паник атака хората съобщават за изтръпване в крайниците и за усещане за загуба на контрол и ужас.
Човекът се поти обилно и трепери, а в някои случаи се наблюдава и усещане за прегряване и втрисане. Може да се усеща гадене или чувство за стомашен дискомфорт.
Важно е да се отбележи, че макар паник атаката да предизвиква усещане за сериозна опасност, тя сама по себе си не е животозастрашаваща.
Какво да правим за първа помощ при паник атака
Ако ви се случи да преживеете паник атака, има няколко доста ефективни техники, които могат да ви помогнат да я преодолеете по-лесно.
- Контролирано дишане
Обикновено, паник атаките предизвикват хипервентилация (ускорено дишане), което води до още по-голямо усещане за задушаване, замаяност и тревожност.
Контролираното дишане, при което вдишвате бавно през носа за 4 секунди, задържате въздуха за 4 секунди и след това издишвате бавно през устата за 6 секунди дав чудесни резултати.
Повторете този цикъл, докато дишането ви се нормализира. Това помага на нервната система да започне да се успокоява и да връща организма към състояние на баланс.
- Техники за заземяване
Когато паник атаката удари, човек може да се почувства откъснат от реалността. Заземяването помага да се върнете в настоящия момент.
Методът 5-4-3-2-1 може да ви помогне. При него трябва да назовете 5 неща, които виждате, 4 неща, които усещате с допир, 3 неща, които чувате, 2 неща, които помирисвате и 1 нещо, което вкусвате.
Много помага и допир до студена повърхност, като например да държите кубче лед или да намокрите лицето си със студена вода.
- Самоуспокояване чрез вътрешен диалог
Припомнете си, че паник атаката е временна и ще премине. Кажете си, че сте в безопасност и че това е просто паник атака, от която няма да се случи нищо лошо, освен да ви се развали настроението.
Съсредоточете се върху факта, че тялото ви реагира прекомерно на стрес, но това не означава, че сте в реална опасност.
Как да помогнем на човек, който преживява паник атака
Ако сте свидетел на такова състояние, е важно да знаете как да окажете първа помощ при паник атака. Преди всичко, останете спокойни и говорете бавно.
Напомнете на човека, че атаката е неприятна, но не е опасна и ще премине. Припомнете му да диша дълбоко и бавно.
Насочете вниманието му към околната среда чрез заземяващи техники. Попитайте го от какво има нужда, но не го насилвайте да говори.
Не казвайте „Успокой се“ или „Спри да се тревожиш“, защото това обикновено засилва тревожността.
Не омаловажавайте преживяването му и не оставяйте човека сам, докато атаката не премине.
Ако паник атаките се повтарят често или пречат на ежедневието, е важно да се потърси помощ от специалист – психолог или психиатър.
Това е препоръчително ако паник атаките са чести и се появяват без видима причина, а също и ако се затвърди постоянен страх от нова атака, което ограничава ежедневните дейности.
Ако паник атаката е съпроводена от симптоми на депресия, мисли за самонараняване, чувство за изолация и социално отдръпване, също трябва да се потърси помощ. Използването на частна линейка не е подходящо за подобни състояния, но можем да ви свържем с правилните специалисти в областта, ако се свържете с нас.
Лечението най-често включва когнитивно-поведенческа терапия, която помага за промяна на негативните мисловни модели, техники за релаксация и в по-редки случаи – медикаментозна терапия.
В дългосрочен план помагат медитацията и дихателни упражнения, дългите разходки и физическа активност, практикуването на йога, осигуряването на здравословен сън и ограничаването на кофеина и алкохола.