ЕНА първа помощ
триъгълна кърпа

Триъгълна кърпа и обездвижване на крайници

Триъгълна кърпа е едно от най-базовите медицински помощни средства, което често се използва в първа помощ за обездвижване и стабилизиране на крайниците.

В случай на счупвания, навяхвания, изкълчвания и други подобни наранявания на ръцете и краката, триъгълна кърпа помага да се стабилизира засегнатата зона и да се облекчи болката.

Независимо дали става въпрос за инцидент в домашни условия, на работното място или при спорт, тя играе важна роля в първоначалната помощ, още преди транспортирането на пострадалия до болницата.

Какво представлява триъгълна кърпа

Триъгълна кърпа обикновено е изработена от мек и здрав материал, като памук или друга мека, но здрава тъкан, което я прави подходяща в най-различни ситуации.

Както подсказва името, кърпата е оформена като равнобедрен триъгълник, с дълги краища, които позволяват лесно увиване и прикрепване към засегнатата област на тялото.

Съществуват различни размери триъгълни кърпи, но в повечето случаи стандартните размери са около 100 см на 100 см на 140 см, което ги прави достатъчно адаптивни за различни случаи.

Ролята на триъгълната кърпа при обездвижване на крайници

Основната роля на триъгълната кърпа е да обездвижи и задържи крайника в положение, което намалява болката и предотвратява допълнителни усложнения.

Така засегнатият крайник може да бъде стабилизиран възможно най-бързо, за да се избегнат по-нататъшни увреждания на меките тъкани и мускулите.

Чрез правилното увиване на триъгълната кърпа около пострадалото място, крайникът се фиксира в позиция, която предпазва от ненужни движения.

Това не само помага за намаляване на болката, но и предотвратява допълнителни травми, докато пострадалият получи спешна медицинска помощ.

Кога се използва триъгълна кърпа

Триъгълната кърпа се използва в различни ситуации на наранявания и нужда от обездвижване.

При счупване на кост, например на ръката, триъгълната кърпа може да се използва като прашка, за да поддържа ръката в стабилно и обездвижено положение.

При изкълчване на раменната става или навяхване на китката, триъгълната кърпа също може да се използва за стабилизиране и облекчаване на болката.

Тя може също така да предпази нараненото място от директен контакт с дрехите и външни замърсители, които могат да предизвикат инфекция, което я прави подходяща и при някои видове изгаряния

Този вид кърпа може да помогне и при наранявания на бедрото или на крака. Когато е необходимо временно обездвижване, тя може да се използва за фиксиране на крайника към здравия крак, което осигурява стабилност и минимизира движението.

Видове превръзки с триъгълна кърпа и как става обездвижването

Използването на триъгълна кърпа изисква познаване на основните техники за обвиване и връзване в зависимост от засегнатата зона и случая.

Обездвижване на ръка с триъгълна кърпа

Разпънете триъгълната кърпа и поставете китката на пострадалата ръка върху нея. Единият край на кърпата минава зад врата, а другият – под лакътя, като се връзват на възел зад врата. Това позволява ръката да остане в стабилно положение.

Обездвижване на китката

Поставете китката върху центъра на триъгълната кърпа и увийте кърпата около китката и предмишницата. Завържете двата края на кърпата над лакътя, за да стабилизирате зоната и да предотвратите нежелани движение.

Обездвижване на крак

В случай на травма на крака или коляното, триъгълната кърпа може да бъде използвана за стабилизиране чрез завързване на засегнатия крак към здравия. Това се постига чрез увиване на кърпата около двата крака на няколко места (глезен, подбедрица, бедро), като по този начин краката са стабилни един към друг.

Използване при травми на раменната става

Когато има травма в областта на раменната става, кърпата може да бъде завързана така, че да фиксира ръката към гърдите, като осигури необходимата опора и стабилност.

Съвети за правилна употреба на триъгълната кърпа

За да се избегне допълнително усложнение на ситуацията, трябва да спазвате някои важни насоки.

Преди всичко, поддържайте крайника в неутрална позиция. След нараняване той не трябва да бъде усукан или напрегнат, а да се остави в удобно за пострадалия положение.

Важно е, също така, кърпата да бъде плътно прилепнала, но не прекалено стегната, за да не ограничава кръвообращението.

За да сте сигурни, че сте поставили кърпата правилно, трябва винаги да се уверявате, че пострадалият се чувства комфортно и няма прекалено натоварване или болка.

Нуждаете се от услугите на частна линейка в София?
За връзка с Ena1111
Call Now Button